World Robot Summit

October 17-21, 2018 World Robot Summit 2018 | August / October 2020 World Robot Summit 2020

World Robot Challenge 2018
WRC2018

Competition Outline

We carried out total of 9 challenges at WRC 2018 in 4 categories
(Industrial Robotics, Service Robotics, Disaster Robotics, and Junior).

© Fujiko-Pro, Shogakukan, TV-Asahi, Shin-ei, and ADK

Program

Category Challenge Challenge Summary
Industrial Robotics Assembly Challenge Quick and accurate assembly of model products containing technical components required in assembling industrial products and other goods
Service Robotics Partner Robot Challenge
[Real Space]Partner Robot Challenge
[Virtual Space]
Clean or tidy up rooms at homes and house-sitting
Partner Robot Challenge
[Virtual Space]
Future Convenience Store Challenge Shelf-stocking and replenishment of multiple types of products such as food, interaction with customers and staffs, and cleaning restrooms
Disaster Robotics Plant Disaster Prevention Challenge Inspecting or maintaining infrastructures based on set standards (e.g.opening/closing valves)
Tunnel Disaster Response and Recovery Challenge Collecting information and providing emergency response in case of a tunnel disaster (e.g. life-saving, removing obstacles from tunnels)
Standard Disaster Robotics Challenge Assessing standard performance levels (e.g. mobility, sensing, information collection, wireless communication, remote control on-site deployment, durability, etc.) required in disaster prevention and responses
Junior
(Teams of members aged 19 or younger)
School Robot Challenge Programming the standard platform robot to perform tasks that aim to make school lives better.
Home Robot Challenge Developing and programming robots that solve challenges to improve our home environments.

Schedule of Implementation

  • Oct.17 (Wed.)
  • Oct.18 (Thu.)
  • Oct.19 (Fri.)
  • Oct.20 (Sat.)
  • Oct.21 (Sun.)

Oct.17 (Wed.)

Industrial Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Industrial Robotics Assembly Challenge Task Board
Service Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Service Robotics Partner Robot Challenge
[Real Space]
Team
Set-up
Preliminary
Partner Robot Challenge
[Vertual Space]
Team
Set-up
Preliminary
Future Convenience Store
Challenge
Practice
Disaster Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Disaster Robotics Plant Disaster Prevention
Challenge
Preliminary
Tunnel Disaster Response
and Recovery Challenge
Preliminary
Standard Disaster Robotics
Challenge
Preliminary
Day-1
Junior
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Junior School Robot
Challenge
Set-up +
Interview
Home Robot
Challenge
Set-up +
Interview

Oct.18 (Thu.)

Industrial Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Industrial Robotics Assembly Challenge Kitting
Service Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Service Robotics Partner Robot Challenge
[Real Space]
Preliminary
Partner Robot Challenge
[Vertual Space]
PreliminaryPreliminary
Future Convenience Store
Challenge
Customer Interaction
Task
Disaster Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Disaster Robotics Plant Disaster Prevention
Challenge
Preliminary
Tunnel Disaster Response
and Recovery Challenge
Preliminary
Standard Disaster Robotics
Challenge
Preliminary
Day 2
Junior
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Junior School Robot
Challenge
Skill
Challenge
Home Robot
Challenge
Skill
Challenge

Oct.19 (Fri.)

Industrial Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Industrial Robotics Assembly Challenge Assembly
Service Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Service Robotics Partner Robot Challenge
[Real Space]
Preliminary
Partner Robot Challenge
[Vertual Space]
PreliminaryPreliminary
Future Convenience Store
Challenge
Toilet Cleaning
Task
Disaster Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Disaster Robotics Plant Disaster Prevention
Challenge
Preliminary
Tunnel Disaster Response
and Recovery Challenge
Semi-final
Standard Disaster Robotics
Challenge
Preliminary
Day 3
Junior
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Junior School Robot
Challenge
Open
Task 1
Home Robot
Challenge
Open
Task 1

Oct.20 (Sat.)

Industrial Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Industrial Robotics Assembly Challenge AssemblyResults
announ
cement
Service Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Service Robotics Partner Robot Challenge
[Real Space]
PreliminaryFinal
Partner Robot Challenge
[Vertual Space]
PreliminaryFinal
Future Convenience Store
Challenge
Stocking and
Disposing Task
Disaster Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Disaster Robotics Plant Disaster Prevention
Challenge
Preliminary
Tunnel Disaster Response
and Recovery Challenge
Semi-
final
Exhi
bition
Final
Standard Disaster Robotics
Challenge
Preliminary
Day 4
Junior
  • 10:00
  • 13:00
  • 17:00
Junior School Robot
Challenge
Open
Task 2
Home Robot
Challenge
Open
Task 2

Oct.21 (Sun.)

Industrial Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 15:00
Industrial Robotics Assembly Challenge Exhibition

15:00- Award Ceremony
(East Hall-6 Main Stage)

Service Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 15:00
Service Robotics Partner Robot Challenge
[Real Space]
Exhibition
Partner Robot Challenge
[Vertual Space]
Exhibition
Future Convenience Store
Challenge
Winners
Exhibition

15:00- Award Ceremony
(East Hall-6 Main Stage)

Disaster Robotics
  • 10:00
  • 13:00
  • 15:00
Disaster Robotics Plant Disaster Prevention
Challenge
Final
1
Final
2
Tunnel Disaster Response
and Recovery Challenge
Final
Standard Disaster Robotics
Challenge
Final

15:00- Award Ceremony
(East Hall-6 Main Stage)

Junior
  • 10:00
  • 13:00
  • 15:00
Junior School Robot
Challenge
Global
Collaboration
Home Robot
Challenge
Global
Collaboration

15:00- Award Ceremony
(East Hall-6 Main Stage)

Participating teams

See Participating Teams

Award Ceremony

October 21, 2018, 3:00 p.m. - 16:15 p.m.
Venue:
Tokyo Big Sight East Hall 6
Main Stage


Competition Result

Industrial Robotics Category

  • Industrial Robotics Category

    Assembly Challenge

First place

SDU Robotics

(University of Southern Denmark)

SDU Robotics

  • Second place

    JAKS

    (Kanazawa UNIV.)

    JAKS

  • Third place

    FA.COM Robotics

    (office FA.com Co.,Ltd.)

    FA.COM Robotics

Service Robotics Category

  • Service Robotics Category

    Partner Robot Challenge
    (Real Space)

First place

Hibikino-Musashi@Home

(Kyushu Institute of Technology)

Hibikino-Musashi@Home

  • Second place

    OIT Challenger and Duckers

    (Osaka Institute of Technology)

    OIT Challenger and Duckers

  • Third place

    AISL-TUT

    (Toyohashi University of Technology)

    AISL-TUT

  • Service Robotics Category

    Partner Robot Challenge
    (Virtual Space)

First place

NICT

(National Institute of Information and Communications Technology)

NICT

  • Second place

    SOBITS

    (Soka UNIV.)

    SOBITS

  • Third place

    eR@sers

    (Okayama Prefectural UNIV)

    eR@sers

  • Service Robotics Category

    Future Convenience Store
    Challenge

Overall winner

U.T.T.

(TOSHIBA Corp.)

U.T.T.

Stocking and Disposing Tasks

First place

U.T.T.

(TOSHIBA Corp.)

U.T.T.

  • Second place

    ROC2

    (OMRON.corp)

  • Third place

    Hi-KCCT

    (Hitachi, Ltd. Reserch & Development Group)

Customer Interaction Task

First place

NAIST-RITS-Panasonic

(Nara Institute of Science and Technology)

NAIST-RITS-Panasonic

  • Second place

    TCR

    (Connected Robotics Inc)

  • Third place

    homer@UniKoblenz

    (University of Koblenz)

Toilet Cleaning Task

First place

TCR

(Connected Robotics Inc)

TCR

  • Second place

    TAK

    (Tokyo Metropolitan University)

  • Third place

    H3

    (Human Robot Analysis Inc.)

Disaster Robotics Category

  • Disaster Robotics Category

    Plant Disaster Prevention
    Challenge

First place

Hector Darmstadt

(Technische Universitaet Darmstadt)

Hector Darmstadt

  • Second place

    Raptors

    (Lodz University of Technology Institute of Automatic Control)

    Raptors

  • Third place

    AiSaFu

    (Sanritz Automation Co.,Ltd.)

    AiSaFu

  • Disaster Robotics Category

    Tunnel Disaster Response and
    Recovery Challenge

First place

REL/UoA

(University of Aizu)

REL/UoA

  • Second place

    MASARU Season 2

    (Private)

    MASARU Season 2

  • Third place

    ODENS

    (Osaka Ele.-Comm. Univ.)

    ODENS

  • Disaster Robotics Category

    Standard Disaster Robotics
    Challenge

First place

SHINOBI

(Kyoto UNIV.)

SHINOBI

  • Second place

    Telerob

    (Telerob GmbH)

    Telerob

  • Third place

    AutonOHM

    (Technische Hochschule Nuremberg)

    AutonOHM

Junior Category

  • Junior Category

    School Robot Challenge

First place

I want to eat RAMEN!

(Ibaraki Prefectural Takezono Highschool)

I want to eat RAMEN!

  • Second place

    SMILE

    (Niimi Daiichi Junior High School)

    SMILE

  • Third place

    DSTY

    (German School Tokyo Yokohama)

    DSTY

  • Junior Category

    Home Robot Challenge

First place

Tamagawa Academy Science Club

(Tamagawa Academy)

Tamagawa Academy Science Club

  • Second place

    Sinag

    (Caritas Don Bosco School)

    Sinag

  • Third place

    Robo Power

    (Tokyo Metropolitan College of Industrial Technology)

    Robo Power


Association Award

Industrial Robotics Category

  • Industrial Robotics Category

    Assembly Challenge

  • The Robotics Society of Japan Special Award

    Cambridge Robotics

    (University of Cambridge)

  • The Japanese Society for Artificial Intelligence Award

    SDU Robotics

    (University of Southern Denmark)

  • The Japan Society of Mechanical Engineers President Award

    Robotic Materials

    (Robotic Materials Inc.)

  • The Society of Instrument and Control Engineers Award

    O2AS

    (Osaka UNIV.)

Service Robotics Category

Service Robotics Category

Partner Robot Challenge
(Real Space)

  • The Robotics Society of Japan Special Award

    Hibikino-Musashi@Home

    (Kyushu Institute of Technology)

  • The Japanese Society for Artificial Intelligence Award

    AISL-TUT

    (Toyohashi University of Technology)

  • Service Robotics Category

    Partner Robot Challenge
    (Virtual Space)

  • The Robotics Society of Japan Special Award

    SOBITS

    (Soka UNIV.)

  • The Japanese Society for Artificial Intelligence Award

    NICT

    (National Institute of Information and Communications Technology)

  • Service Robotics Category

    Future Convenience Store Challenge

  • The Robotics Society of Japan Special Award

    ROC2

    (OMRON.corp)

  • The Society of Instrument and Control Engineers Award

    NAIST-RITS-Panasonic

    (Nara Institute of Science and Technology)

Disaster Robotics Category

Disaster Robotics Category

Plant Disaster Prevention Challenge

  • The Robotics Society of Japan Special Award

    Nexis-R

    (Nagaoka University of Technology)

  • The Society of Instrument and Control Engineers Award

    AiSaFu

    (Sanritz Automation Co.,Ltd.)

Disaster Robotics Category

Tunnel Disaster Response and Recovery Challenge

  • The Robotics Society of Japan Special Award

    ODENS

    (Osaka Ele.-Comm. Univ.)

  • The Japanese Society for Artificial Intelligence Award

    MASARU Season 2

    (Private)

  • Disaster Robotics Category

    Standard Disaster Robotics Challenge

  • The Robotics Society of Japan Special Award

    SHINOBI

    (Kyoto UNIV.)

  • The Japan Society of Mechanical Engineers President Award

    Telerob

    (Telerob GmbH)

Junior Category

Junior Category

School Robot Challenge

  • The Robotics Society of Japan Special Award

    SMILE

    (Niimi Daiichi Junior High School)

    SMILE

  • The Japanese Society for Artificial Intelligence Award

    Merrimac State High School STEAM Academy

    (Merrimac State High School)

    Merrimac State High School STEAM Academy

Junior Category

Home Robot Challenge

  • The Robotics Society of Japan Special Award

    Robo Power

    (Tokyo Metropolitan College of Industrial Technology)

    Robo Power

  • The Japanese Society for Artificial Intelligence Award

    Yumekobo Junior

    (Kanazawa Institute of Technoiogy)

    Yumekobo Junior

  • The Japan Society of Mechanical Engineers President Award

    Sinag

    (Caritas Don Bosco School)

    Sinag


Junior Special Award

Junior Category

School Robot Challenge

  • Documentation

    Merrimac State High School STEAM Academy

    (Merrimac State High School)

    Merrimac State High School STEAM Academy

  • Creativity/Innovative Solution

    Vanilla

    (Sagami Wemen's Univ. Junior High School)

    Vanilla

  • Skills Challenge

    I want to eat RAMEN!

    (Ibaraki Prefectural Takezono Highschool)

    I want to eat RAMEN!

Junior Category

Home Robot Challenge

  • Documentation

    Merrimac State High School STEAM Academy

    (Merrimac State High School)

    Merrimac State High School STEAM Academy

  • Creativity/Innovative Solution

    Robo Power

    (Tokyo Metropolitan College of Industrial Technology)

    Vanilla

  • Skills Challenge

    Tamagawa Academy Science Club

    (Tamagawa Academy)

    I want to eat RAMEN!

Contact Us

Please email info@worldrobotsummit.org for inquiries and applications regarding sponsorship.

info@worldrobotsummit.org